Co ovlivňuje spánek při přetížení?
Vnější tlak má vliv na kvalitu spánku a schopnost usnout. Důvodů je přitom hned několik.
Při velké psychické zátěži dochází k uvolňování hormonů jako kortizol (stresový hormon) nebo adrenalin. Tyto hormony připravují tělo na „boj“ a „útěk“, zvyšují tak bdělost a mohou narušovat noční regeneraci.
Dlouhodobé napětí může způsobit narušení přirozených cirkadiánních rytmů, tedy jakýchsi vnitřních hodin říkajících, kdy být vzhůru a připraven na akci a kdy jít spát. To pak může negativně ovlivnit vyplavování „spánkového“ hormonu zvaného melatonin.
Neodbytné myšlenky brání usnutí a schopnosti relaxovat.
Emoční napětí zvyšuje pravděpodobnost probuzení během noci a ovlivňuje kvalitu spánku.
Pocit psychického tlaku se může projevit i v podobě fyzických příznaků. I ty pak mohou působit rušivě a být důvodem obtížného usínání i nočního probouzení.
5 tipů, jak usnout ve stresu
Teplá koupel nejen pro zahřátí
Věděli jste, že teplá koupel před spaním může zvýšit pocit ospalosti a podpořit spánek? Teplá voda při koupání nebo sprchování zvyšuje tělesnou teplotu. Po opuštění vody tak přirozená teplota klesne. Nižší tělesná teplota přitom signalizuje tělu, že je čas na odpočinek. Koupel také napomůže uvolnění případného svalového napětí a působí relaxačně.
Věděli jste, že ideální teplota v ložnici by neměla přesáhnout 20 stupňů?
Pryč s mobilem
Modré světlo z obrazovek mobilů, tabletů a počítačů snižuje produkci již zmiňovaného melatoninu. Pokud je to možné, před spaním se vyhněte elektronickým zařízením. Místo toho si přečtěte knihu, poslouchejte uklidňující hudbu nebo audioknihu. Pokud se bez telefonu neobejdete, aktivujte noční režim s teplejším světlem, které je šetrnější k přirozenému biorytmu.
Myšlenky si napište
Pokud se vám před usnutím v hlavě objevuje seznam nevyřešených věcí, může pomoci jednoduchá věc: před ulehnutím si je napište. Pro případ, že by vás úkoly napadly i po zavření očí, nechte vedle postele papír a tužku (ne mobilní zařízení). Myšlenky můžete po zapsání pustit z hlavy.
Stále oblíbenější metodou je také zaměření se na pozitivní myšlenky a zapsání si tří věcí, za které jste v daný den vděční.
Představte si…
Vizualizace je, podobně jako meditace, dalším účinným nástrojem pomáhajícím usnout i v případě, že vás něco tíží. Je to podobné jako s pohádkami před usnutím. Představovat si můžete příběh se šťastným koncem, nebo klidné místo jako pláž nebo les. Soustřeďte se na detaily – zvuky vln, vůni vzduchu a jemný vánek na kůži. Na obavy už nezbyde místo.
Když více je více
Pomoc se zklidněním neodbytných myšlenek nám může přinést také příroda. Některé vitamíny a bylinky mohou mít na odpočinek pozitivní vliv. K dispozici jsou jak v podobě čajů a čajových směsí, tak doplňků stravy. Například NaturDORMI obsahuje kombinaci 15 pečlivě vybraných přírodních složek, která působí příznivě při napětí, má uklidňující účinek při usínání a přispívá k dobrému spánku.
Přečtěte si víc o nočním odpočinku v našem článku „Fáze spánku: jak vlastně probíhá náš spánek?“.
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx